Preduzetnici mogu biti oporezovani na dva osnovna načina, prema:
1. paušalno utvrđenim prihodima
2. stvarnim prihodima
1. Paušalno
Da bi preduzetnik bio paušalno oporezovan, osnovni uslov je da ima šifru pretežne delatnosti kojoj Uredba o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti dozvoljava da bude paušalac. Šifre nisu navedene u pomenutoj uredbi, ali jesu nazivi delatnosti, pa ćete vrlo lako utvrditi imate li pravo na paušalno oporezivanje ili ne.
Ukoliko imate pravo da budete paušalac, plaćaćete porez i tri vrste doprinosa (PIO, zdravstveno i za slučaj nezaposlenosti) na utvrđenu osnovicu koju Poreska uprava odredi na osnovu elemenata (kriterijuma) iz navedene uredbe.
Primera radi, ako Poreska uprava utvrdi da vam je osnovica 50.000, platićete:
a) porez na prihod od samostalne delatnosti (10%) – 5.000rsd
b) doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje (26%) – 13.000rsd
c) doprinose za zdravstveno osiguranje (10,3%) – 5.150rsd
d) doprinose za slučaj nezaposlenosti (1,5%) – 750rsd
Pravo da ostanete paušalac imate sve dok u kalendarskoj godini imate promet manji od 6.000.000rsd. Kada premašite ovaj iznos, u obavezi ste da počnete da vodite poslovne knjige, odnosno da porez i doprinose plaćate prema stvarnim prihodima. Bez obzira koju imate šifru pretežne delatnosti.
Ukoliko vam prihodi za prethodnih 12 meseci (računajući od današnjeg dana 12 meseci unazad) premaše iznos od 8.000.000rsd, morate se evidentirati za plaćanje PDV-a (poreza na dodatu vrednost), što znači da nastaje obaveza plaćanja još jedne dažbine (uz ove koje smo već naveli). Važno je skrenuti pažnju da to što više niste paušalac tj. što morate da počnete sa vođenjem poslovnih knjiga, ne znači da se odmah morate evidentirati za plaćanje PDV-a. Naprotiv, ako vam promet nikada ne pređe iznos od 8.000.000rsd, možete sve vreme voditi poslovne knjige, a ne biti obveznik PDV-a.
Od lokalnih komunalnih taksi, u obavezi ste da plaćate naknadu za zaštitu i unapređivanje životne sredine (popularno nazvanu “eko taksa”), a u situaciji kada imate godišnji promet preko 50.000.000rsd i taksu na isticanje firme.
2. Prema stvarnim prihodima
Postoje dve varijante oporezivanja prema stvarnim prihodima, a obema je zajedničko to što ste u obavezi da vodite poslovne knjige. Što je i logično, jer se jedino vođenjem poslovnih knjiga može doći do stvarnih prihoda. Pomenute varijante su:
A) Čisto samooporezivanje – Kod ove varijante, pojednostavljeno gledano, na razliku između prihoda i rashoda se obračunavaju porezi i doprinosi. Porez i doprinosi su isti kao i kod paušalaca, uključujući i stope. Jedina razlika je u načinu utvrđivanja osnovice na koje se primenjuju navedene stope. Takođe, lokalne takse su iste kao kod preduzetnika paušalaca.
B) Isplata lične zarade preduzetnika – U slučaju da se opredelite za isplatu lične zarade preduzetnika, svi poreski oblici koji su do sada navedeni prisutni su i kod ovog oblika oporezivanja. Iste su poreske stope i isti uslovi za nastanak obaveze evidentiranja za plaćanje PDV-a. Po čemu se razlikuje od ostalih oblika oporezivanja? Po tome što ste praktično sami sebi poslodavac, te ne plaćate doprinose na razliku između prihoda i rashoda, već ih plaćate na zaradu koju ste sami sebi odredili. Tako ćete u konačnom biti u obavezi da platite porez i doprinose na svoju zaradu (čiju visinu sami birate) i porez na prihod od samostalne delatnosti koji plaćate na razliku između prihoda i rashoda.
Za sve dodane konsultacije i infomacije, pozovite svog poreskog savetnika 069 713 510 !